olejek rycynowy

Olejek rycynowy – Właściwości i zastosowania

Olejek rycynowy jest doskonałym środkiem nawilżającym oraz przeczyszczającym. Nie mniej jednak ma on wiele innych zalet, począwszy od naturalnej kuracji wypadających włosów oraz łupieżu, po problemy ze skórą, rzęsami oraz zapaleniem stawów, aż do ukąszeń owadów. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze właściwości i zastosowania olejku rycynowego.

Olejek rycynowy uzyskuje się poprzez wytłaczanie nasion rącznika pospolitego, który w medycynie ludowej wykorzystuje się już od tysięcy lat. Finalny produkt składa się przede wszystkim z kwasów tłuszczowych, w tym w 90%-ach z kwasu rycynolowego. Większość właściwości oleju rycynowego wynika właśnie z bogatej obecności tej wyjątkowej substancji.

Toksyczność oleju rycynowego

Często mówi się, że olej rycynowy jest toksyczny, ponieważ w rzeczywistości są to surowe nasiona rośliny. Nasiona rącznika zawierają rycynę, która jest jedną z najbardziej toksycznych substancji występujących w przyrodzie.

Nie mniej jednak użycie oleju rycynowego nie jest niebezpieczne, a wręcz przeciwnie. Stężenie enzymu toksyny jest minimalne, więc regularne stosowanie oleju rycynowego nie stanowi zagrożenia. Nie mniej jednak przedawkowanie oleju rycynowego może doprowadzić do problemów trawiennych takich jak kolka, biegunka czy nudności.

Olejek rycynowy ma wiele zastosowań od wykorzystywania go do smarowania po dodatki do żywności. W przypadku zastosowań medycznych jest on zalecany dla skóry, jako środek immunosupresyjny, a także do leczenia bólu. Wszystko to dzięki jego właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym oraz przeciwgrzybiczym.

Ten niezwykły olej był używany już w starożytnym Egipcie. Co więcej, znaleziono również dowody na to, że korzystano z niego także dawniej w Azji.

Zastosowanie oraz właściwości lecznicze oleju rycynowego

Istnieje wiele różnych zastosowań olejku rycynowego, z których poniżej przybliżamy tylko te najważniejsze.

Ulga przy artretyzmie

Olejek rycynowy może być stosowany jako maść lub bezpośrednio wcierany w miejsce dotknięte chorobą. By lepiej się wchłonął, zaleca się jego uprzednie podgrzanie, a następnie nałożenie go za pomocą szmatki.

Pielęgnacja stóp

Olej rycynowy często stosowany jest do usuwania zgrubień na stopach, a także ułatwia on pozbywanie się martwego naskórka. W tym celu należy nałożyć go bezpośrednio na zgrubienia na skórze, a następnie całość przykryć bandażem i pozostawić na noc. Czynność ta powinna być powtarzana do momentu, kiedy zgrubienia nie zmniejszą swojego rozmiaru lub też całkowicie nie znikną.

Usuwanie pieprzyków

Jest to jedna z najczęstszych metod stosowania oleju rycynowego. Proces polega na połączeniu oleju rycynowego z wodorowęglanem sodu (soda oczyszczona). Mieszankę należy umieścić na bandażu i przykryć pieprzyk. Całość pozostawić na noc, a czynność powtarzać aż do momentu, w którym pieprzyk sam odpadnie.

Zmniejszanie cieni pod oczami

Kroplę oleju rycynowego należy zastosować pod oczami, by usunąć cienie. Dzięki temu oczy będą wyglądać zdrowiej i radośniej.

Ochrona skóry

Olejek rycynowy jest doskonałym środkiem nawilżającym, dlatego często jest stosowany w wielu kremach oraz maściach. Daje on naturalny i delikatny efekt zmiękczania skóry.

Przedłużanie rzęs

Olej ten jest prawdziwym i naturalnym środkiem przedłużającym rzęsy. Dzięki niemu rzęsy stają się gęste i długie, a do tego może stymulować ich wzrost. Olejek należy nakładać za pomocą szczoteczki do makijażu, najlepiej codziennie wieczorem.

Naturalna odżywka dla włosów

Olejek rycynowy idealnie wzmacnia oraz regeneruje włosy, szczególnie w przypadku suchych i cienkich. Można go stosować w czystej postaci lub jako mieszanka z olejkami eterycznymi, takimi jak olejek kokosowy. Zapewnia cenne właściwości, a przede wszystkim:

  • zapobiega wypadaniu włosów,
  • ze względu na zawarte w nim kwasy tłuszczowe dział jak balsam,
  • działa jako naturalna odżywka do włosów,
  • nawilża oraz odżywia włosy,
  • pomaga w pozbyciu się łupieżu,
  • wzmacnia cebulki włosów oraz skórę głowy,
  • wzmacnia paznokcie.

Olej rycynowy jest bogaty w witaminę E, dzięki której paznokcie mogą być mocniejsze i dłuższe. Należy umieścić jego niewielką ilość na waciku i przyłożyć bezpośrednio do płytki paznokcia.

Wzmocnienie brwi

Podobnie jak w przypadku rzęs, olejek rycynowy można nakładać bezpośrednio na brwi. W ten sposób stymuluje się ich wzrost, a także się je zagęszcza.

Źródło: ohme.pl

Przeciwwskazania do stosowania oleju rycynowego

U osób wrażliwych, olejek rycynowy może prowadzić do alergii, reakcji skórnych, a nawet zaburzeń jelitowych. Nie zaleca się jego stosowania przez osoby cierpiące na zapalenie okrężnicy, hemoroidy, zespół jelita wrażliwego, a także wypadanie odbytnicy. Nie powinien on być również stosowany przez osoby, które niedawno przeszły zabieg chirurgiczny.

Oleju rycynowego nie należy stosować w czasie ciąży, a także podczas karmienia piersią.

W przypadku pojawienie się dziwnych i niepożądanych objawów, należy zawsze zaprzestać jego stosowania i skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.