olejek arganowy

11 cudownych korzyści z olejku arganowego

Popularność olejku arganowego nagle wzrosła, ponieważ wiele niesamowitych korzyści zdrowotnych oferowanych przez ten „cud”, zostało podane do wiadomości publicznej. Tłoczony na zimno z owoców drzewa arganowego (łac. Argania spinosa) olejek arganowy można stosować zarówno kosmetycznie, jak i kulinarnie, a wspomaga on wszystko – od wyglądu skóry, do zdrowia serca.

Chcesz spróbować olejku arganowego dla siebie?

1. Leczy choroby skóry

Triterpenoidy występujące naturalnie w olejku arganowym oferują niesamowite korzyści zdrowotne dla skóry, w tym możliwość zahamowania wzrostu brodawek, leczenie niektórych formy zapalenia skóry, rozbijanie komórek nowotworowych skóry i usuwanie blizn. Ponadto, antyoksydanty i kwasy tłuszczowe z oleju arganowego, mogą również pomóc w leczeniu łagodnego trądziku i gojenia się związanych z trądzikiem blizn.

1. Redukuje przedwczesne starzenie

Olejek arganowy składa się z około 80% kwasów tłuszczowych, które działają cuda, aby usunąć oznaki przedwczesnego starzenia. Regularne stosowanie oleju arganowego ma udowodnione działanie zmniejszające głębokość i nasilenie zmarszczek, a także usuwa plamy starcze, przywracając młodzieńczą elastyczność skóry i zwiększając szybkość regeneracji zdrowych komórek skóry.

1. Chroni przed uszkodzeniami środowiska

Antyoksydanty w olejku arganowym chronią skórę, włosy i paznokcie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV. Stosowanie oleju arganowego na uszkodzenia skóry wywołane promieniami słonecznymi, może faktycznie pomóc w usuwaniu plam słonecznych i leczeniu łuszczenia się skóry, wynikającego z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, poprzez stymulowanie regeneracji zdrowych komórek.

1. Obniża poziom cholesterolu

Kulinarna klasa olejku arganowego, kiedy stosowany jest jako substytut innych, mniej zdrowych olejów w diecie, może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu. Unikalne połączenie steroli roślinnych znajdujących się w oleju arganowym blokuje wchłanianie złego cholesterolu od wewnątrz przewodu pokarmowego.

1. Przeciwzapalny

Flawonoidy obecne w oleju arganowym mają silne właściwości anty-zapalne, które mogą być stosowane do leczenia problemów zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W przypadku bólów mięśni i stawów, wmasuj kilka kropli czystego oleju arganowego w skórę na obszarze zagrożonym. Ci, którzy walczą z zespołem policystycznych jajników, nadmiernym przyrostem masy ciała, złym trawieniem, lub problemami z pęcherzem, mogą również uzyskać znaczne korzyści ze spożywania oleju klasy kulinarnej.

1. Trawienie

Olejek arganowy, dodawany do żywności zwiększa stężenie pepsyny w sokach żołądkowych organizmu, co poprawia trawienie. Lepsze trawienie oznacza więcej energii, mniej poczucia głodu, utratę wagi, oraz ogólnie zdrowsze ciało.

1. Choroby przewlekłe

Istnieje wiele badań dotyczących zdolności oleju arganowego do walki z rakiem i innymi chorobami. Przeciwutleniacze w oleju arganowym chronią skórę przed wolnymi rodnikami, które mogą prowadzić do raka. Znane są również badania nad uzdrawiającą mocą oleju arganowego w stosunku do raka jelita grubego i pęcherza moczowego, raka prostaty, jak również nowotworowych narośli na całym ciele, które mogą wynikać z infekcji lub stanu zapalnego.

1. Zapobiega rozstępom

Uzdrawiająca moc oleju arganowego na skórę nie kończy się na zapobieganiu starzeniu. Olej ten może być również stosowany do zapobiegania rozstępom w czasie ciąży, wzrostu lub szybkiego przyrostu wagi, zmiękczając skórę i wzmacniając jej komórki.

1. Rozdwojone końce

Po nałożeniu na włosy, olejek arganowy zapobiega wysuszeniu i szkodom środowiskowym przez odpowiednie powlekanie włosa barierą ochronną. Uszczelnia wilgoć i wygładza, dzięki czemu włosy stają się łatwiejsze w układaniu i mniej podatne na złamania podczas szczotkowania i stylizacji. Olejek arganowy może również przyczynić się do uszczelniania barwników, takich jak henna i Amla, podtrzymując kolor włosów farbowanych an dłużej. Bogaty w witaminy-E, olej arganowy odżywia włosy, naprawia rozdwojone końcówki, zwiększa połysk i nadaje włosom zdrowy wygląd i ogólną, dobrą kondycję.

1. Wzmacnia paznokcie

Po nałożeniu na palcach rąk i nóg, olejek arganowy pomaga stymulować wzrost silniejszych i zdrowszych paznokci, za pomocą naturalnie wysokiego poziomu witaminy-E. Przeciwciała anty-bakteryjne i przeciwzapalne w oleju arganowym mogą również przyczynić się do walki z infekcjami paznokci i skóry, związanymi ze złym stanem zdrowia płytki.

1. Poprawia wygląd skóry

Nawet dla tych, którzy nie mają blizn, zmarszczek, albo innego schorzenia skóry, olejek arganowy sprawia, że skóra jest jeszcze bardziej miękka i delikatna. Saponiny w olejku arganowym aktywują zdolność komórek skóry do regeneracji, zachowując ten największy i najważniejszy narząd ciała zdrowy i silny.

Chociaż istnieją tańsze „koktajle” z olejem arganowym, dostępne na rynku zdrowia i urody, czysty olejek arganowy jest naprawdę cudowny i dlatego warto dodać go do swojej kolekcji.

Źródło: