olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego w kosmetyce

Olejek z drzewa herbacianego to jeden z najbardziej cenionych kosmetyków naturalnych, a zarazem preparatów leczniczych. Sprawdza się doskonale jako dodatek do rozmaitych formuł pielęgnacyjnych, a także do walki z rożnymi dolegliwościami dermatologicznymi. Bez wątpienia olejek z drzewa herbacianego to produkt typu „must have” każdej domowej apteczki. Produkt ten jest w wielu miejscach na świecie o wiele bardziej popularny niż np. olejek arganowy czy kokosowy. Sprawdźmy zatem na czym polega jego fenomen.

Olejek z drzewa herbacianego – Badania i analizy

Historycznie, lotne olejki rośliny z drzewa herbacianego Melaleuca Alternifolia były niezastąpione w większości swoich antyseptycznych i przeciwzapalnych działań. Rodzaj Melaleuca należy do rodziny mirtowatych i zawiera około 230 gatunków roślin, z których prawie wszystkie pochodzą z Australii. Raport z 2006 opublikowany przez The University of Western Australia stwierdził, że podstawowe składniki aktywne w olejku z drzewa herbacianego, odpowiedzialne za jego zdolności do zmniejszenia szkodliwych bakterii, obejmują węglowodory terpenowe, monoterpeny i seskwiterpeny.

W badaniu ponad 800 próbek drzewa herbacianego, za pomocą chromatografii gazowej, zaobserwowano ponad 100 różnych składników chemicznych i różne zakresy stężeń. Lotne węglowodory aromatyczne są w stanie przemieszczać się w powietrzu i wnikać w pory skóry i błony śluzowe.

Badanie opublikowane w British Medical Journal wykazało, że olejek z drzewa herbacianego jest „potężnym środkiem dezynfekującym, nie jest trujący i jest delikatny” dla ciała. O dziwo, w 1923 roku, dr A.R. Penfold stwierdził, że olejek herbaciany był dwanaście razy bardziej skuteczny w leczeniu chorób niż konwencjonalne antyseptyki (fenol), które były dostępne w tym czasie. W związku z tym w latach 1930 i 1940 olejek z drzewa herbacianego stał się powszechnie znany jako środek antyseptyczny dla australijskich żołnierzy II wojny światowej i był stale obecny w ich apteczkach.

Zastosowania olejku z drzewa herbacianego

Jednym z najbardziej niewiarygodnych odkryć są badania przeprowadzone na jego zdolność do zwalczania raka skóry. Olejek herbaciany okazał się mieć gwałtowny wpływ na zmniejszenie guzów nowotworowych i zwiększenie odporności. Pozostałe zastosowania to m.in.:

  • Czyszczenie szczoteczki do zębów – Kropla olejku jest w stanie zdezynfekować szczoteczkę do zębów, która stanowi siedlisko pleśni oraz bakterii.
  • Usuwanie pleśni – Rozmieszaj kroplę olejku z drzewa herbacianego w filiżance wody, rozpyl miksturę w miejscach zaatakowanych przez pleśń, a następnie wytrzyj do czysta. Jeśli chcesz skorzystać z zalet naturalnego środka dezynfekującego, możesz również spryskać powierzchnie łazienkowe czy kuchenne mieszanką olejku z sodą oczyszczoną.
  • Naturalna ochrona przed szkodnikami – Intensywny zapach olejku z drzewa herbacianego odstrasza mrówki oraz inne insekty. Można wykonać naturalny środek odstraszający owady, mieszając kilka kropli olejku z olejem kokosowym.
  • Odświeżanie prania – Dodając kilka kropli olejku do prania, nadasz wypranym tkaninom świeży zapach, jednocześnie eliminując mikroorganizmy zamieszkujące pralkę.

Skutki uboczne olejku z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany jest ogólnie uważany za bezpieczny i w większości przypadków nie powoduje efektów ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.