ajurweda

Ajurweda – tradycyjna medycyna Indii

Ajurweda to oparta na prawach natury indyjska dziedzina medycyny naturalnej. Słowo powstało z ze słów „ayus”, czyli życie oraz „veda”, czyli nauka. Pierwsze wzmianki o tej nauce, pojawiają się już w świętych księgach hinduizmu.

Tradycje medycyny Indii przeżywają obecnie swój renesans. Poszukuje się tam nie tylko źródeł zdrowego i długiego życia, ale i naturalnego piękna. Coraz więcej marek decyduje się korzystać z ajurwedyjskich przepisów na kosmetyki naturalne i z powodzeniem wprowadza je na rynek.

Ajurweda to dziedzina tradycyjnej medycyny azjatyckiej, zapobiegająca chorobom, ale i pozwalająca leczyć nabyte już schorzenia. Pierwotne założenia, na których opiera się Ajurweda, to wiara, ze wszechświat, składa się z pięciu żywiołów, takich jak ogień, ziemia, woda, powietrze i eter, a w człowieku są one reprezentowane przez energie:

  • vata – energia powietrza i eteru, która jest odpowiedzialna za działanie układu nerwowego, krążenia, oddechowego i wydalniczego.
  • pitta – energia ognia i wody, odpowiedzialna za metabolizm, zarówno w narządach jak i tkankach,
  • kapha – energia wody i ziemi, która chroni nasz organizm. Należą do nich m.in. płyn mózgowo rdzeniowy, czy błona śluzowa żołądka,

Należy dbać o to, każda energia, występowała w człowieku w takiej samej ilości, gdyż tylko ich równowaga, prowadzi do zdrowia i długowieczności. Z tego też powodu, stosowane jest pięć działań, głownie zapobiegawczych i regulujących równowagę organizmu. Te pięć zabiegów, określanych nazwą Panća Karma. To dogłębne oczyszczanie organizmu z toksyn i odżywienie tkanek, dzięki czemu znikają oznaki starzenia się organizmu, a ciało nabiera witalności i energii.

W poczet tych działań, wchodzą następujące rodzaje zabiegów:

  • Wireczana – oczyszczenie jelita cienkiego, za pomocą środków przeczyszczających,
  • Basti – lewatywy, mające na celu oczyszczenie i uregulowanie pracy jelita grubego, stosuje się do nich wywary ziołowe lub olejowe,
  • Wamana – lewatywy, oraz metody prowokowania wymiotów, w celu usunięcia toksyn znajdujących się w żołądku,
  • Nasja – zakraplanie nosa, w ramach pozbycia się toksyn z obszaru głowy,
  • Rakta Moksza – odpowiednie oczyszczanie krwi za pomocą ziół lub jej upuszczanie.

Zanim jednak przystąpimy do zabiegów oczyszczających, Ajurweda zakłada, że bardzo dużą rolę odgrywa uprzednie przygotowanie organizmu za pomocą purwa karma. Jest to seria zabiegów, które rozluźniają i rozgrzewają organizm. Możemy do nich zaliczyć:

  • Masaż abhjanga – masaż za pomocą ciepłego oleju sezamowego, odblokowujący kanały energetyczne oraz zwiększający fizyczną i umysłową sprawność organizmu.
  • Garszana – czyli masaż specjalnymi, wykonanymi z surowego jedwabiu, szorstkimi rękawicami. Stosowany jest on w terapiach antycellulitowych i odchudzających, głównie u osób, posiadających przewagę energii kapha. Jest to pewna forma peelingu.

Po zabiegach przygotowujących, a następnie oczyszczających, należy także zadbać o paszat karma, czyli regenerację organizmu, która jest konieczna po tak intensywnym oczyszczaniu. Paszat karma to przede wszystkim odprężające, regeneracyjne masaże, oraz dostarczanie do organizmu wzmacniających ziół.

Ajurweda to medycyna i filozofia mająca ponad pięć tysięcy lat tradycji. To, czy rzeczywiście przynosi zbawienne skutki dla naszego organizmu, zależy od osobistych potrzeb, czy preferencji. Są to metody z jednej strony naturalne, mające poklask od strony miłośników i fanów niekonwencjonalnych metod, z drugiej, budzą one u niektórych lekarzy kontrowersje. Na pewno warto wypróbować, by móc z czystym sumieniem odpowiedzieć, czy Ajurweda to odpowiednia kuracja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.