peeling

Peeling – czyli doskonałą pomoc dla naszej skóry

Jednym z najczęstszych zabiegów, wykonywanych zarówno u kosmetyczki, jak i w warunkach domowych, jest peeling. Określeniem tym, określany jest cały szereg czynności, polegający na usuwaniu martwych komórek naskórka.

Zacznijmy od tego, dlaczego taki proces jest nam potrzebny. Zdrowa skóra wytwarza nieprzerwanie nowe komórki, które w swoim zadaniu mają między innymi łączenie wody. Komórki te, w miarę szybko obumierają, a na ich miejsce nasza skóra wytwarza kolejne, ten nieprzerwany proces trwa przez całe nasze życie, z tym że z wiekiem, zaczyna być on coraz wolniejszy. Działanie to sprawia, że nasza skóra ciągle się regeneruje. Z pomocą przychodzi tu peeling, który przyspiesza tempo złuszczania się martwego naskórka, a tym samym przyspiesza powstawanie nowych komórek i regeneracji skóry.

Metody peelingu, możemy podzielić na kilka kategorii. Możemy zastosować peeling mechaniczny, czyli tak zwaną mikrodermbrazję, oraz peeling chemiczny. Ze względu, na głębokość usuwanych warstw naskórka, możemy też podzielić go na powierzchniowy, średniogłęboki i głęboki.

Mikrodermbrazja, zabieg kosmetyczny polegający na ścieraniu kolejnych warstw naskórka, która jest rodzajem peelingu mechanicznego. Wyróżnić wśród niej możemy mikrodermbrazję:

  • diamentową, polegając na ścieraniu naskórka głowicami diamentowymi, idealna dla skór wrażliwych i alergicznych,
  • korundowa, za pomocą kryształków tlenku glinu, który działa stymulująco na produkcję kolagenu i elastyny,
  • tlenową, przy użyciu tlenu i soli fizjologicznej, jest do doskonały sposób na usuwaniu głębokich zanieczyszczeń porów, jak i łagodzenia stanów zapalnych skóry. Peeling ten może być używany w leczeniu trądziku, piegów i przebarwień, rozstępów i blizn, zmarszczek, czy zmian potrądzikowych.
  • frakcyjna, czyli usuwanie złuszczającego się naskórka, pod wpływem promieni słonecznych, przy użyciu światła lasera.
  • peeling kawitacyjny, który polega na pobudzaniu do działania skórę, za pomocą fal ultradźwiękowych.

W pewien sposób, do metod mikrodermbrazyjnych, możemy też zaliczyć peelingi, wykonywane w domu, za pomocą odpowiednio przygotowanych lub zakupionych kosmetyków. Peeling taki najczęściej polega na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka, poprzez wcieranie w skórę kosmetyków zawierających drobno zmielone cząsteczki, twardszych materiałów. Częsta są to naturalne kosmetyki, zawierające na przykład zmielone łupiny orzechów.

Do peelingów chemicznych, zaliczamy tak zwaną chembrazję. Zabieg ten przeprowadzany jest w gabinetach kosmetycznych. Używa się podczas niego, odpowiedni stężonych, najczęściej kwasów, które wnikają głęboko w skórę, mają wpływ na przebudowę elastyny i kolagenu, oraz likwiduje nawet większe niedoskonałości skóry. Należy jednak decyzję o zastosowaniu takiego zabiegu przedyskutować z dermatologiem lub kosmetyczką, gdyż nie każdy może być zakwalifikowany.

Po zabiegach peelingu, warto skórę dokładnie oczyścić i zastosować środek nawilżający i łagodzący, taki jak na przykład olej kokosowy, lub inny specyfik polecany przez kosmetyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.