kosmetyki bez chemii

Kosmetyki bez chemii w codziennej pielęgnacji

Coraz częściej kobiety wybierają kosmetyki bez chemii, decydując się na bezpieczniejszy i bardziej długotrwały proces regeneracji i ochrony urody. Ten trend widać nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Coraz częściej spotykamy się z nazwami, takimi jak kosmetyki ekologiczne, naturalne, organiczne, czy ekokosmetyki. Dla przeciętnego odbiorcy nazwy te zazwyczaj oznaczają to samo. O ile ktoś nie jest minimalistą to często kosmetyki tego typu nie wydają się tak efektowne i równie popularne co kosmetyki drogeryjne, o pięknych zapachach i w dopracowanych w każdym szczególe opakowaniach.

Jednak mimo wszystko kosmetyki bez chemii zaczynają mieć coraz większe rzesze fanów i rozpoczynają kreować nowe trendy, dotyczące codziennej pielęgnacji ciała. Ale które kosmetyki są w pełni bezpieczne, jaka nazwa gwarantuje nam kosmetyki bez chemii i jak daleko jeszcze można się posunąć w tworzeniu naturalnych produktów?

Kosmetyki ekologiczne, jak i całe pojęcie ekologii, to w dzisiejszych czasach pewna filozofia życia. Im bardziej świat biegnie do przodu, oferując nam nowinki techniczne, tym człowiek, przekorny z natury, stara się w innych aspektach życia zacząć żyć jak najbardziej zgodnie z przyrodą. Nie jest to trend zły, wręcz przeciwnie. Kosmetyki naturalne pozwalają nam lepiej się zrelaksować oraz zadbać o przesycony substancjami chemicznymi organizm.

Składniki takich kosmetyków są bardzo przyjazne dla naszego ciała, a w dzięki rozwojowi technologii, są one także bardzo skuteczne.  Działanie i produkcja takich produktów skupia się na uzyskaniu dostatecznie małych cząstek, mogących bezproblemowo dostać się do głębszych warstw skórnych oraz efektywnie pobudzać naturalne procesy ochronne i regeneracyjne skóry.

Takie właśnie działanie wykazują tyko kosmetyki organiczne. W przypadku kosmetyków drogeryjnych, ich działanie jest skupione na pokryciu skóry barierą, która niby ją chroni i pielęgnuje, ale nie pozwala jej także na samodzielną pracę, i może powodować podrażnienia.

Zdrowe i bezpieczne kosmetyki, czyli ekologiczne produkty pielęgnacyjne, powinny zawierać ekstrakty i oleje roślinne, pochodzące tylko i wyłącznie z ekologicznych upraw, oraz przetwarzane w sposób niezagrażający środowisku. Dotyczy to wielu ekstraktów kwiatowych i ziołowych oraz olejków naturalnych. Świetnym przykładem może tu być olej kokosowy, nasiona Chia, czystek czy ostropest plamisty.

Niestety, często producenci kosmetyków nadużywają nazw i zwrotów Eko, Bio, czy Organic. To również często kosmetyki z Ameryki, które nie zachowują europejskich norm jakości. W wielu przypadkach ilość substancji naturalnych jest znikoma, a reszta to dodatki chemiczne.

Aby mieć pewność, ze kupujemy kosmetyki bez chemii, warto sprawdzać, czy posiadają one certyfikaty instytucji kontrolujących ich procesy produkcyjne. Najpopularniejsze i sprawdzone certyfikaty to Ecocert, NaTrue, BDIH, czy Cosembio.  Informacje takie znajdują się na ich opakowaniach, jak i możemy je znaleźć w opisach produktów na stronach sklepu internetowego z kosmetykami.

Kosmetyki ekologiczne także wyróżniają się swoją bezinwazyjnością. Jest to gwarantowane, ponieważ:

  • powstają na bazie olejów roślinnych, najczęściej z ekologicznych upraw, tłoczonych na zimno i nierafinowanych,
  • zawarte w nich emulgatory, które służą do łączenia olejów z wodą, także pochodzą wyłącznie ze źródeł roślinnych,
  • kosmetyki naturalne często nie posiadają aromatów, albo tylko lekkie zapachy olejków eterycznych,
  • konserwanty stosowane w konwencjonalnych kosmetykach drogeryjnych, nie mają racji bytu w kosmetykach ekologicznych. Do naturalnego utrzymania ich trwałości stosuje się naturalne składniki, takie jak olejki eteryczne, witaminy, ewentualnie czysty alkohol roślinny,
  • szampony i żele do mycia ciała nie zawierają SLS, czyli silnego chemicznego detergentu, a w jego miejsce stosowane są detergenty roślinne, bazujące głównie na oleju kokosowym.

Ekokosmetyki po odpowiednim okresie stosowania dają nieporównywalne efekty do kosmetyków tradycyjnych, dlatego warto zacząć stosować je już dziś. Szczególnie gdy zależny nam na bezpieczeństwie dla zdrowia swego i najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.