Czystek (Cistus ladaniferus L.) pochodzi z zachodniej części Morza Śródziemnego i rośnie głównie w Hiszpanii, Portugalii, południowej Francji, na Sycylii, w Grecji, Algierii i Maroko. Oprócz niewątpliwych walorów wizualnych posiada cały szereg właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych.
Krzew czystka osiąga wysokość 2,5 metra, ma wiecznie zielone liście, o lancetowatym kształcie. Kwiaty mające 5 – 8 cm średnicy mają po 5 płatków, zwykle o barwie czerwonej u nasady, natomiast środek wypełniony jest żółtymi pręcikami i słupkami. Cała roślina pokryta jest lepką pachnącą żywicą, od wieków wykorzystywaną do celów leczniczych.
Wspaniałe ziele czystek
Czystek najlepiej czuje się w klimacie śródziemnomorskim. Jest bardzo inwazyjną rośliną, która przejęła duże połacie porolne i łąki w górzystych obszarach środkowej Hiszpanii. Stanowi obecnie bardzo popularne i ozdobne ziele, uprawiane dla jej pachnących żywicą liści i wdzięcznych kwiatów. Liście produkują pachnącą oleożywicę znaną, jako labdanum, która jest powszechnie stosowana w przemyśle perfumeryjnym, z powodu doskonałych właściwości utrwalających.
Czym jest olej z czystka
Chociaż olej labdanum jest wytwarzany w procesie destylacji żywicy, olejek z czystka wytwarzany jest z liści i gałęzi przede wszystkim przez destylację z parą wodną. Uzyskany w ten sposób olej jest lepki i ma pomarańczowy kolor, ze świeżym, miodowym aromatem.
Olejek z czystka zawiera około 300 pojedynczych składników, jednak większość z nich występuje w ilościach śladowych. Skład oleju jest bardzo zmienny i nie ma wyraźnie określonego chemotypu. Najczęściej jednak jest bardzo bogaty w A i B-pinen.
Terapeutyczne działanie czystka
Olejek z czystka jest niezwykle doceniany ze względu na właściwości ściągające oraz właściwości do hemostazy i wspomaganie gojenia. Uważa się go za szczególnie korzystne dla skóry dojrzałej z licznymi bruzdami mimicznymi i zmarszczkami, jak również dla osób cierpiących na hemoroidy, krwawiące dziąsła, rany i wrzody.
Ponadto przypisuje mu się działanie przeciwwirusowe, bardzo użyteczne w leczeniu ostrych schorzeń górnych dróg oddechowych. Posiada również potencjał wpływu na immuno-regulację w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i stwardnienia rozsianego.
Wykorzystywany w aromaterapii czystek wykazuje działanie uspokajające, kojące i przeciwlękowe. Doskonale poprawia nastrój i pobudza zmysły.
Herbata z czystka to doskonały środek wspomagający układ immunologiczny organizmu. Zaleca się jej picie w celu ochrony przed przeziębieniami i grypą. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy zapewnia doskonałe zabezpieczenie przed niszczącym działaniem wolnych rodników, a tym samym przed nadmiernymi procesami starzenia.
Więcej o działaniu czystka: https://supple.pl/a/czystek-jako-naturalny-srodek-wzmacniajacy-odpornosc
Wszechstronne działanie ochronne i regenerujące sprawia, że czystek stanowi coraz częściej stosowny w kosmetykach organicznych składnik INCI. Pozyskiwany z niego olej może być również stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi olejkami naturalnymi.
-
Receptura kosmetyczna dla skóry dojrzałej
Do 50 ml oleju bazowego, kremu lub żelu (łącznie z 10 ml oleju z nasion owoców dzikiej róży), dodaj następujące olejki eteryczne (przy rozcieńczeniu 2%):
- 6 kropli olejku z czystka,
- 6 kropli olejku kadzidłowego,
- 6 kropli olejku z nasion marchwi,
- 6 kropli olejku z lawendy wąskolistnej,
- 6 kropli olejku róży damasceńskiej.
2. Na reumatoidalne zapalenie stawów
Do 50 ml oleju bazowego (oleju kokosowego lub oleju z nasion winogron), kremu lub żelu dodaj następujące olejki eteryczne (przy rozcieńczeniu 2%):
- 6 kropli olejku z czystka,
- 6 kropli olejku z rumianku,
- 6 kropli olejku z cyprysu,
- 6 kropli olejku z eukaliptusa,
- 6 kropli olejku z lawendy.
3. Na wyciszenie
- 8 kropli olejku z czystka,
- 8 kropli olejku z lawendy,
- 8 kropli olejku sandałowego,
- 6 kropli olejku z róży damasceńskiej.
Jak widać, czystek pozwala na osiągnięcie wielu korzyści zdrowotnych, dzięki którym można się znacznie lepiej poczuć. Wytwarzane z niego ekstrakty i olejki naturalne dają wspaniałą możliwość naturalnej pielęgnacji urody, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa działania.